مشاوره فردی در کلینیک دکتر آناهیتا مصطفی زاده

مشاوره فردی

ما اغلب از حمایت و پشتیبانی و گوش شنوای دوستان و خانواده بهره‌مند هستیم، اما ممکن است مواقعی پیش بیاید که مشکلاتی که با آن‌ها روبرو هستیم را نتوانیم با کسی در میان بگذاریم، یا نمی‌خواهیم دوستان وعزیزانمان از آن‌ها اطلاعی داشته باشند. در این صورت، مشاوره فردی یا یک روان‌درمانگر حرفه‌ای و متخصص و دارای صلاحیت خیلی می‌تواند مفیدباشد. برای مثال اکثر افراد ممکن است مشکلات سلامت روحی و روان مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی و استرس و فشار روانی، مسائل بین فردی، سوگ، پرخاشگری و عصبانیت و اعتماد به‌ نفس پایین و … را تجربه کنند. باید توجه کنیم که شکل‌گیری باورها و شخصیت افراد سال‌ها طول کشیده و بنابراین ممکن است برخی مسائل شخصیتی و تغییر باورها مدت‌زمان زیادی طول بکشد و ممکن است در چنین شرایطی فرایند درمانی زمان‌برشود؛ بنابراین فضای درمانی مکان بسیار مناسبی برای شروع پردازش آن باورها و تجربیات و درک این مسئله که باورها مرتبط با خودتان و دیگران از کجا آمده و اینکه چه طور می‌توان آن‌ها را تعدیل کرد در فرایند درمانی روی این مسائل تمرکز می‌شود. مشاوره فردی منبعی است تا به افراد کمک ‌کنند تا به‌صورت مؤثر مهارت‌های مقابله با مشکلات روانشناختی را یاد بگیرند. یک مشاور و روان‌درمانگر در زمینه گوش دادن توأم با همدلی (قرار دادن خود به‌جای دیگری) آموزش‌های لازم را دریافت می‌کند. درمانگران می‌توانند به شما در مقابله با هر گونه افکار و احساسات منفی کمک کنند. مشاوره فردی می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد از قبیل، درمان شناختی رفتاری (CBT)، طرحواره درمانی، روان پویشی، رفتار درمانی دیالکتیکی، درمان پذیرش و تعهد (اکت)، درمان مبتنی بر شفقت و … باشد که براساس صلاحیت و تحصیلات و تجارب مشاور و روان‌درمانگر مشخص می‌شود. مشاوره فردی به دلایل مختلفی از جمله افزایش آگاهی فرد، تشویق به خودآگاهی، شناسایی موانع، تقویت مهارت‌های ارتباطی و بهبود مهارت‌های مقابله سالم مفید است و منجر به تغییر رفتار فرد خواهد شد که اغلب علائم مربوط به مشکلات روانشناختی را کاهش می‌دهد. مشاوره فردی فرایند درمانی است که به‌ طور هفتگی برگزار می‌شود تا ارتباط درمانی امنی فراهم شود که برای ایجاد تغییر و تحول واقعی بسیار مهم است. مشاوره فردی یک روشی برای تمرین بهتر زیستن است و برخلاف یوگا، مدیتیشن و تمرین کردن این یک‌راه عالی برای افزایش خودآگاهی و پرورش راه‌های رضایت‌بخش در زندگی است. مشاوره فردی فضای امنی و مورد اعتماد و بدون قضاوتی را برای افراد فراهم می‌کند تا افراد بتوانند ازعمیق‌ترین تجارب زیسته خودشان پرده بردارند. در واقع در طی فرایند درمانی است که فرد می‌تواند به مسائل روانشناختی خود پی برده و برای آن‌ها راه‌حلی پیدا کند و این تجارب شبیه یک مکالمه معمولی با اطرافیان نیست. مداخلات و مهارت‌هایی که به افراد یاد داده می‌شود مبتنی بر شواهد و اصول علمی است. اگر شرایط پریشان وناراحت‌کننده‌ای را تجربه می‌کنید وقت آن رسیده که از متخصصان صاحب صلاحیت کمک بگیرید. یادمان باشدسلامت روان سرمنشأ رضایتمندی از زندگی است.

خدمات قابل ارائه در مشاوره فردی:

خدماتی نظیر مدیریت زمان، رفع بی خوابی، انتخاب همسر، انتخاب رشته، رفع افکار منفی، مقابله با استرس، راهکارهای موفقیت، انواع مهارت های ارتباطی مانند افزایش اعتماد به نفس، غلبه بر مشکلات، رفع اختلالات شخصیتی، مدیریت بحران و … در قالب مشاوره فردی قابل ارائه است. شما می توانید در محیطی محرمانه مشکلات خود را با خانم دکتر مصطفی زاده در میان گذاشته و راهکار مناسب آنرا دریافت کنید.

ریشه یابی مشکلات فردی:

همانطور که گفته شد مشکلاتی نظیر استرس و بدبینی و … که در طی سالها بوجود آمده است به سادگی نمیتوان آنها را برطرف کرد. برای حل این مشکل معمولا مشاور روانشناس در ابتدا اقدام به شناخت فرد کرده و مورد را ریشه یابی می کند. پس از آن است که مرحله درمان شروع می شود و زمان و تعداد مراجعات به عوامل دیگری وابسته است.